AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 16 Kasim 2018 Cuma 14:31
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLARIMIZ
KUMLUCA HAVA DURUMU
KUMLUCA
 
KUMLUCA - GÖLCÜK KÖYLÜLERİ ORMAN İÇERİSİNDEKİ PIYNAR MEŞELERİ VAHŞİCE KATLEDİLİP KIYIM YAPILMASINA KARŞI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.
 
Kumluca Gölcük köyünde pıynar meşeleri vahşice katledilip kıyım yapılıyor, orman kıyımını durdurun! Diyen köylüler basın açıklaması yaptı.
 
 

Kumluca Gölcük köyünde pıynar meşeleri vahşice katledilip kıyım yapılıyor, orman kıyımını durdurun! Diyen köylüler basın açıklaması yaptı.
Gölcük köyü çevresinde orman olarak bulunan pıynar meşeleri, çok hızlı bir biçimde önce kesilip, sonra yakılarak kömür haline getirilip satılıyor. Bu nedenle de dağlık bölgede bulunan pıynar ormanında korkunç bir kıyım başladı. Üç gündür devam eden kesim ve kıyımda yüzlerce pıynar kesilerek yakıldı.
Bunun üzerine Gölcük Köyü halkı, Beydağları ve Yaban Hayatı Koruma Gönül Dostları Platformu ve A Platformu yüzlerce köylüyle birlikte basın açıklaması yaptı.
Biz bu ağaçlardan bir dal bile kesmiyoruz!
Basın açıklamasında Gölcük Köylüleri adına konuşan Feyzullah Köleoğlu “Köyümüzün çevresinde yüzlerce yıldır var olan ormanımız, gözümüzün önünde kıyıma uğruyor. Biz bu ağaçlardan bir dal bile kesmiyoruz. Bu kıyımı durdurun!” Dedi.
Köleoğlu “Bizler burada hayvancılıkla geçiniyoruz. Keçi besliyoruz. Beslediğimiz keçileri pıynarların yaprağıyla besliyoruz. Burada yapılan kıyım ekmeğimizi elimizden alan bir kıyımdır.
Ormanımızı kesip yakanlar ekmeğimize göz koymuş durumdadır. Buradan yetkililere sesleniyoruz, bu kıyımı durdurun!”
Beydağları ve Yaban Hayatı Koruma Gönül Dostları Platformu adına konuşan Bilgehan Yellice; “şubat ayında başlayan ağaç kıyımı için 06.02 2014 tarihinde 180 köylünün imzasıyla kesimin durdurulmasını için Antalya Orman Bölge Müdürlüğüne dilekçe verdik.
Müdürlük, 06.03.2014 tarih ve 35183439.663.5/2 sayılı yazısı ile kesimi durduğunu ilgililere tebliğ etti. Ancak müdürlük sözünde durmadı. SİT alanı içinde olan 100 yılda 2 metre büyüyebilen bu kıymetli ağaçları kesip, kömür haline getirerek satışını yapıyor. Şu anda burada bu derebeyliği ve kanunsuzluğa karşı köylü anayasal hakkını kullanıyor ve basın açıklaması yapıyor” dedi.
“Pıynarın yaprağı kış günlerinde keçilerimizin yiyeceğidir. Pıynarın peliti güvercin, üveyik, sincap ve domuzların yiyeceğidir. Pıynarların gözümüzün önünde yakılıp kömür edilmesini istemiyoruz” dedi.
A Platformu (Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu) adına konuşan Hediye Gündüz; “burada pıynarların kıyımı olduğunu duyunca hemen geldik. Ormanlarımızı Orman Bakanlığına dolayısıyla Orman Bölge müdürlüğüne koru diye emanet ediyoruz ancak onlar, kesin, yakın! diye izin veriyorlar. Sizler, köylüler ormanları koruyorsunuz ama Orman Bakanlığı korumuyor. Eğer buradaki kıyımı Orman Bakanlığı durdurmaz ise çevreciler ve köylüler olarak Antalya Orman Bölge Müdürlüğünün önüne yatarız, Kumluca Orman İşletme Müdürlüğü önüne yatarız. Yetkililer bu katliamı hemen durdurulmalıdır! Dedi.
Katliam alanında gözlerine inanamadılar
Basın açıklamasının ardından ağaç katliamının sürdüğü alana giden köylüler gözlerine inanamadılar. Yüzlerce pıynarın üç gün içinde katledildiğini gören köylüler, “bu böyle devam edemez, ormanımız bitmek üzere” dediler.
Kesim yapan işçiler, köylülerin geldiğini görünce çalışmayı bıraktı. Köylüler, kesim yapan işçilere; “sözümüz yetkilileredir; bu kesimin devam etmesini istemiyoruz, burada geleceğimizi kesiyorsunuz” dediler.
“Yarın Orman Müdürlüğüne tekrar dilekçe vereceğiz ve bu kesimi durduracağız.
Konuyla ilgili Antalya Orman Bölge Müdürlüğüne verdiğimiz dilekçeye cevaben “Bölge müdürlüğümüz Sivrikültür Şube Müdürü Hasan Ali bulut tarafından incelenmiş olup;
2014 yılı programına alınan 100 ha sahanın bakım çalışmalarının devam ettiği bölmeler bitirildikten sonra sosyal problemler ve huzursuzluk oluşturmaması için Rehabilitasyon çalışmalarının sonlandırılması uygun olacaktır.
Herhangi bir konuda tereddüte düşülmesi halinde işletme müdürlüğü ile iletişime geçilmesini rica ederim” yazısı gelmiş olmasına rağmen bu kesim nasıl sürer? dediler.
Köylüler kesim duruncaya kadar mücadeleye devam kararı aldı
 
 
29 Nisan 2014 Salı - 10:36
9493 Kere Okundu

SAFİR KUYUMCULUK
DETAY
MİS MİS KURUYEMİŞ
DETAY
STÜDYO ÖZCAN
DETAY
KERVAN REKLAM
DETAY
KUMLUCA ANAHTAR
DETAY
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com