AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 16 Kasim 2018 Cuma 13:53
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLARIMIZ
KUMLUCA HAVA DURUMU
KUMLUCA
 
Kumluca da Havut Giydirme Töreni Yapıldı
 
Kumluca ilçesinde Devecileri Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından "Havut Giydirme Töreni" düzenlendi.
 
 

Kumluca ilçesinde güreş yapacak develer için havut (Deve semeri) giydirme töreni yapıldı.

Kumluca Deveciler Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından organize edilen törende, KumlucaDemre ve Ulupınar'dan yaklaşık 50 deveye havutları giydirildi. Yapılan duanın ardından, davul zurna eşliğinde develere güreşlere alıştırma antrenmanı yaptırıldı.

Etkinlikte bazı develer ağız bağlarının çözülmesi nedeniyle görevlilere zor anlar yaşattı. Bazı küçük develer de rakiplerinden kaçarak vatandaşların arasına girdi. Bu sırada deve sahipleri, develerini yakalamak için uzun uğraş verdi.

Salur köyünden Muharrem Girgin'in bir yaşındaki "Sarı" isimli devesi, sahada kendisine uygun rakip olmayınca, sahibi Muharrem Girgin ile güreş yaptı. Küçük deve ve sahibinin güreşi, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Kumluca Devecileri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Karakuş, yaptığı açıklamada, dernek tarafından her yıl geleneksel olarak düzenledikleri havut giydirme törenini bu yıl da gerçekleştirdiklerini söyledi. Develerin havutlanması işinin bölgede deve güreşi sezonunun başladığı anlamına geldiğini ifade eden Karakuş, "İnşallah güzel bir deve güreşi sezonu geçiririz. Etkinliğimize katkı sağlayan herkese, devecilerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği havut giydirme törenine gelen vatandaşlaraKumluca Belediyesi tarafından aşure dağıtıldı.

 
 
01 Aralık 2013 Pazar - 10:02
9120 Kere Okundu

KUMLUCA ANAHTAR
DETAY
MİS MİS KURUYEMİŞ
DETAY
KERVAN REKLAM
DETAY
STÜDYO ÖZCAN
DETAY
SAFİR KUYUMCULUK
DETAY
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com