AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 16 Kasim 2018 Cuma 14:21
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLARIMIZ
KUMLUCA HAVA DURUMU
KUMLUCA
 
TARIM VE SERACILIK FESTİVALİ BAŞLADI
 
ANTALYA'NIN KUMLUCA İLÇESİ'NDE DÜZENLENEN 12. GELENEKSEL TARIM VE SERACILIK FESTİVALİ, YÖRÜK GÖÇÜ VE DOMATES GÜREŞLERİYLE BAŞLADI.
 
 

Antalya'nın Kumluca ilçesinde bu yıl 12'incisi düzenlenen 'Geleneksel Tarım ve Seracılık Festivali', yörük göçü geçişi ve domates güreşleriyle başladı.
12. Kumluca Tarım ve Seracılık Festivali, Kaymakam Salih Işık ve Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya'nın Cumhuriyet Meydanı'na çelenk koymasıyla başladı. Etkinlikler, yörüklerin kültürünü anlatan Yörük Göçü geçişi ile devam etti. Hastane Caddesi ve Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yürüyüş yapan yörüklere mehteran takımı eşlik etti. Kumluca Karatepe Stadı'na kadar yürüyüş ve gösteri devam ederken, stat etrafında da gösteriler sürdü. Seyircilerin huzurunda ve stadın ortasında kurulan bir çadırda bir yörük
kızı ile yörük gencin temsili düğün töreni yapıldı. Genç çifte Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, hediyeler verdi.

12 YILDIR DÜZENLENİYOR
Tarım ve Seracılık Festivali'nin 2000 yılından beri düzenlendiğini belirten Başkan Çetinkaya, "Başlangıçta Kumluca halkının yorucu bir kış sezonu sonrasında bir parça da olsa dinlenmek ve eğlenmek maksadı ile düzenlediği şenlikler, şu an yoğun ilgi nedeni ile bir hafta süren bir karnaval ve festivale dönüştü. Bu festivalin buralara kadar gelmesinde vatandaşların bu işe kendilerinin sahip çıkması belediyemizin de iyi bir organize yapması etkili oldu" diye konuştu.

ÜÇ TON DOMATES İÇİNDE GÜREŞ
Festivalin en renkli etkinliklerinden olan domates güreşinde ise havuzun içine dökülen yaklaşık 3 ton domatesin içinde kıyasıya güreşen pehlivanlar, domateslerin gözlerini yakması nedeni ile zaman zaman zor anlar yaşadı. Domates güreşlerine Kırkpınar başpehlivanlarından Hasan Tuna ve Ahmet Yavuz da katıldı. Daha sonra erkekler arası halat çekme yarışları gerçekleştirildi.
Programı AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, MHP Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç, AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse, AK Parti'nin Antalya'ya Bağlı ilçe ve beldelerinin 40 belediye Başkanı ile milletvekili adayları izledi.(AntalyaİHA)

 
 
27 Nisan 2011 Çarsamba - 15:50
9166 Kere Okundu

MİS MİS KURUYEMİŞ
DETAY
SAFİR KUYUMCULUK
DETAY
KERVAN REKLAM
DETAY
STÜDYO ÖZCAN
DETAY
KUMLUCA ANAHTAR
DETAY
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com