AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 16 Kasim 2018 Cuma 14:29
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLARIMIZ
KUMLUCA HAVA DURUMU
KUMLUCA
 
Kumluca'da Develer Okul İçin Güreşti
 
Kıran kırana mücadele eden develer, zaman zaman rakiplerine ve kendilerini ayırmak isteyen görevlilere zor anlar yaşattı.
 
 

Kıran kırana mücadele eden develer, zaman zaman rakiplerine ve kendilerini ayırmak isteyen görevlilere zor anlar yaşattı. Deve sahipleri arasında da gergin anlar vardı.

ANTALYA'nın Kumluca İlçesi'nde, 110 devenin katıldığı deve güreşleri düzenlendi. Güreşten elde edilen yaklaşık 200 bin TL, Akdeniz Üniversitesi Kumluca Meslek Yüksek Okulu inşaatına harcanacak.

Kumluca Karatepe Stadyumu'nda yapılan güreşlerde kıran kırana mücadele eden develer, zaman zaman rakiplerine ve kendilerini ayırmak isteyen görevlilere zor anlar yaşattı. Deve sahipleri arasında da gerginliklerin yaşandığı güreşlerde Kaymakamlık Kupası'nı 'Çılgın Özer' ve 'Kemal Bey' isimli develerin sahipleri alırken, Belediye Kupası ise 'Gelidonya Arap' isimli devenin sahibine verildi.

Kaymakam Salih Işık, deve güreşlerinin hem gelenek ve göreneklerin yaşatılması hem de birlik ve beraberliğin ortaya konulması açısından önemli olduğunu söyledi. Deve güreşlerinden elde edilecek gelirin meslek yüksekokulu binası yapımında kullanılacağını belirten Işık, "Şu anda kaba inşaatının büyük bölümünü tamamladık. İnşallah hayırseverlerimizin desteğiyle en kısa sürede inşaatımızı tamamlayacağız" dedi.

Belediye Başkanı Ak Partili Hüsamettin Çetinkaya da deve güreşlerinin bu yörenin geleneği olduğunu ve buradan elde edilen gelirle her yıl hayırlı bir iş yaptıklarını söyledi. Son 2 yıldır güreşlerden elde edilen gelirin Akdeniz Üniversitesi Kumluca Meslek Yüksek Okulu yapımı için harcandığını belirten Çetinkaya, bu yıl yaklaşık 200 bin TL'lik gelirin de okul yapımına bağışlandığını kaydetti.

Deve güreşleri organizatörü Metin Çetin ise güreşlerin bir yörük kültürü ve eğlencesi olduğunu belirterek, Akdeniz Bölgesi'nin en büyük deve güreşlerinin Kumluca'da yapıldığını kaydetti.

Fotoğrafları Görmekİçin Tıklayınız...

 
 
24 Ocak 2011 Pazartesi - 05:50
8933 Kere Okundu

STÜDYO ÖZCAN
DETAY
KUMLUCA ANAHTAR
DETAY
MİS MİS KURUYEMİŞ
DETAY
SAFİR KUYUMCULUK
DETAY
KERVAN REKLAM
DETAY
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com